Před několika lety minulé vedení města vykoupilo rozsáhlý pozemek v Koželuhách, na němž bylo v plánu prostřednictvím developerské firmy vystavět bezmála tři desítky rodinných domků různých kategorií. Tehdejší opozice (tedy včetně některých členů současného vedení města) při rozhodování o koupi upozorňovala na možné a zjevně předpokládatelné problémy, které takový krok přinese. Mezi hlavní body kritiky patřila například nevhodná příjezdová cesta, ale i další „drobnější“ výhrady.
Pozemek byl nakonec i přes tyto výhrady zakoupen s vysvětlením, že bude výhodně odprodán developerovi a město tak získá nemalé finanční prostředky. Obavy odpůrců zmiňované koupě se bohužel ale ukázaly jako opodstatněné a nyní musí vedení města řešit problém, jak s tímto pozemkem v budoucnu naložit. Developerská firma nebyla totiž v počátku podle jejich slov informována o omezujících momentech, jež mohou výstavbu nepříznivě ovlivnit, a proto se v tuto chvíli zdá, že od slibované výstavby odstoupí a město bude muset navíc vydat o mnoho milionů více nad původně plánovanou sumu. O co jde?
Jak bylo již na počátku připomínáno, ukázalo se, že stávající přístupová cesta skutečně nesplňuje podmínky pro možnost výstavby a pohyb těžké techniky, bez níž se taková akce neobejde. Proto muselo být rozhodnuto o odkoupení dalších pozemků, které umožní vybudování odpovídající komunikace. Na jediném vhodném pozemku navíc v současné době stojí budovy, které je nutné zbourat, což také není zanedbatelný náklad – hovoříme o dalších milionech korun.
Toto vše by bylo ještě s vyššími, než původně deklarovanými, náklady města řešitelné. Další problém ale nastal ve chvíli, kdy byl developer seznámen se skutečností, že je na pozemku umístěno vedení vysokého napětí, které má samozřejmě svoje nedotknutelné ochranné pásmo a je tak výrazně zhoršena možnost stavebních prací, respektive využití pozemku. Vzhledem k tomu, že jde pro zájemce o pozemek nečekaně o novou informaci, není se čemu divit, že svůj záměr znovu do hloubky zvažuje.
Zatímco odkup pozemku pro novou příjezdovou komunikaci vyjde město na neplánovaných 6 milionů a bezmála další čtyři miliony bude třeba investovat do jeho úprav, přeložka vedení vysokého napětí v celé délce by si vyžádala dalších přibližně deset milionů korun. Jde o náklady, s nimiž město nepočítalo a o problémy, s nimiž nebyl zájemce o odkup pozemku a následnou výstavbu při původních jednáních podle vyjádření jeho zástupců seznámen, což jej logicky vede k přehodnocování zájmu.
Před vedením města nyní stojí otázka, jak s pozemkem nadále nakládat, aby se alespoň vrátily nemalé a buhužel stále rostoucí náklady, jež je třeba na započatý projekt vynakládat.
Ing. Jaromír Strnad, starosta města