Vážení a milí Čáslaváci,
říká se, že by se člověk neměl chlubit tím, co dokázal nebo vybudoval. Také se chlubit nechceme, ale některá prohlášení, která v poslední době kolují hlavně na sociálních sítích vyvolávají dojem, že během našeho minulého působení ve vedení města Čáslav doslova spala, jen skládka rostla, jako bychom ji snad zalévali. Tak předně - skládku nezakládalo vedení ČSSD, “zdědili jsme ji”, jak si jistě starosta JUDr. Vlastislav Málek z vlastní zkušenosti pamatuje, po předchozím vedení. Ani jeho rozhodnutí ale nelze kritizovat, protože tehdejší situace v odpadovém hospodářství byla velmi složitá a i když dnes skládku mnozí kritizují, v době jejího založení se to jako špatný nápad zkrátka nezdálo. To jen tak na okraj.
Ale již k podstatě věci. Zmiňovaná prohlášení nás přiměla k zamyšlení, co se vlastně ve městě změnilo za dobu, kdy na radnici byli členové právě ČSSD spolu s nezávislými. Možná to bude znít neskromně, ale je to dlouhý seznam akcí, staveb a dalších aktivit, který nás velmi potěšil. Dovolte, abychom se o něj s Vámi podělili. Začít bychom mohli například bydlením…
Bytové domy v Potoční ulici
Již v roce 1999, tedy brzy po prvních komunálních volbách, v nichž v našem městě převzala vedení ČSSD ve spolupráci s nezávislými, začaly růst a také vyrostly nové byty v Potoční ulici, k nimž se následně přidaly i další. Svůj nový domov tady našlo prvních 12 rodin.
Bytovky v Jeníkovské ulici
Do stejné doby jako výstavbu v Potoční ulici můžeme datovat také vznik tehdy nových bytovek v Jeníkovské ulici. V roce 1999 šlo prakticky o samý okraj města, dnes se Čáslav rozrostla ještě o nákupní zónu. Na uvedeném místě vznikly v té době desítky nových bytů, které jejich majitelé spláceli formou nájmu a následně podle smlouvy přešly do jejich osobního vlastnictví. Takový postup byl sice pro město složitější, než okamžitý prodej, na druhou stranu umožnil dosáhnout na vlastní bydlení i rodinám, které by jinak tu možnost neměly.
Řadovky Na Skále
Jen přes hlavní Jeníkovskou ulici od zmiňovaných bytových domů vyrostla zanedlouho celá nová čtvrť města, navazující na ulici Na Skále. Výstavba řadových domů proběhla pod taktovkou města a noví obyvatelé této části Čáslavi si je po dokončení odkoupili. Dnes je zde klidná a přirozeně zabydlená zóna v blízkosti nákupních možností a snad i zdravotní péče, nedaleko nové základní školy v Sadové ulici (o té až později).
Místo vojáků děti a senioři
Čáslav, jako dříve doslova vojenské město, získalo již dříve do svého majetku objekty bývalých Žižkových i Fučíkových kasáren. Bylo nutné rozhodnout co s nimi a jak nejlépe je využít. V bývalých kasátnách Jana Žižky z Trocnova tak vznikly brzy po převzetí z části prostory pro Základní uměleckou školu Jana Ladislava Dusíka, dům dětí a mládeže nebo galerii zdejšího muzea. Další budova se již za vedení ČSSD a nezávislých proměnila v zázemí pro pracovníky městského úřadu, kteří sem přešli po zrušení okresních úřadů, a zbývající objekty znovu nabídly bydlení místním obyvatelům. Dům v ulici Boženy Němcové slouží jako běžné nájemní byty, ostatní domy bývalého areálu jsou určeny pro osoby, které potřebují asistenci pečovatelské služby.
Další velký objekt na náměstí
V rohu Žižkova náměstí již od skutečně historických dob stojí další budova, určená původně pro vojsko. A také ona přešla do majetku města a bez potřebné péče by se stala ostudou centra města. Proto se i bývalé Fučíkovy kasárny proměnily na byty, tentokrát s využitím dotačních financí.
Pozemky na celé nové lokality
Město se pod vedením ČSSD spolu s nezávislými rozrůstalo také díky individuální výstavbě. Podařilo se odkoupit, vybavit potřebnými inženýrskými sítěmi a pro budoucí obyvatele co nejvýhodněji odprodat rozsáhlé pozemky, navazující převážně na dřívější zástavbu Čeplova. Celé nové ulice - po pravé straně při cestě z města U Lesoparku, K Vodrantům a Ke Koupališti a vlevo pak od Sluneční ulice přes část U Cihelny až po ulici Jetelovou.
Je to všechno?
Jistě, že není. Mohli bychom se bavit o rekonstrukcích bytů, domova důchodců a tak dále. Zkrátka práce, která byla odvedena, bylo mnoho, město se průběžně měnilo a rostlo, svoje nové domovy tady nacházely další a další desítky rodin. Jen si to možná už nepamatujeme a bereme to jako samozřejmost. Navíc při našem odchodu z radnice před čtyřmi lety byl připraven projekt na výstavbu dalších bytových domů v areálu Prokopa Holého, jehož realizaci současné vedení o rok odložilo.
Občas je dobré se ohlédnout a zavzpomínat i na to dobré. Příště například na investice do sportu, do zdravotnictví, školství a tak dále…