V minulém ohlédnutí jsme v krátkosti zrekapitulovali investiční akce, týkající se bydlení, které byly uskutečněny ve volebních obdobích, kdy se o město starali zástupci ČSSD spolu s nezávislými. Nebyly to ale samozřejmě všechny stavby, které se ve městě za tu dobu objevily. Mnohé realizované projekty byly určeny také pro sportovní vyžití obyvatel našeho města. O kterých je řeč?
Tak například v roce 2000 byla zahájena příprava projektové dokumentace na rekonstrukci letního koupaliště, které si o proměnu říkalo již řadu let. Zároveň došlo k výstavbě víceúčelového hřiště v Těsnohlídkově ulici.
V následujícím roce pak již došlo na samotnou proměnu areálu koupaliště v lesoparku Vodranty.
Rok 2002 byl mimo jiné věnován také budování víceúčelového hřiště ve Vodrantech, rekonstrukci zázemí fotbalového stadionu a kabin. O rok později se ve městě objevilo také fotbalové hřiště s umělou trávou, které přineslo větší komfort a možnosti pro tréninky nejen dospělých, ale i mládežnických a dětských týmů.
V roce 2004 začala proměna městských lázní. V této souvislosti je třeba připomenout také podíl dvou významných mužů našeho města - architekta Zdeňka Jirouta a mozaikáře Františka Tesaře. Oba se na současné podobě tohoto objektu svým dílem podepsali a jejich stopu tak ve městě můžeme stále sledovat. Tato oprava pokračovala i v následujícím roce.
Na sportovce jsme nezapomněli ani v roce 2006. Tehdy prošel renovací tenisový domek u hřiště ve Vodrantech a na lehkoatletickém stadionu jsme se věnovali drobnějším úpravám, jako byla instalace zábradlí, vytvoření zpevněné plochy a parkoviště u tenisových kurtů a dalším průběžným pracem.
Dalších dvanáct měsíců se v oblasti investic do sportu neslo ve znamení přípravy projektové dokumentace na výstavbu multifunkční sportovní haly a ve spolupráci s nadací ČEZ bylo vybudováno tak zvané Oranžové hřiště v areálu bývalých kasáren Jana Žižky z Trocnova.
V roce 2008 již ve Vodrantech svítil novotou tenisový domek, ale kurty nebyly ve stavu, s nímž bychom byli spokojeni. Proto přišla řada právě na ně.
Sportoviště samozřejmě v průběhu času vyžadovaly běžnou údržbu a drobnější investice. Přesto se v dalších letech podařilo například zajistit pozemky a vystavět cyklostezku z Čáslavi do Filipova, na níž bylo v následujícím období možné navazovat dalšími úseky až do současné podoby, která v celistvém okruhu provede cyklisty bezpečně trasou mezi Čáslaví, Filipovem a Drobovicemi. Ostatně příprava na poslední realizovanou část této komunikace pro sportovce nebo klidné procházky s dětmi byla zajištěna ještě před koncem minulého volebního období, a na počátku tohoto volebního období jsme se pak podíleli na získání dotace, která umožnila realizaci projektu.
V roce 2013 se ve Vodrantech dětské hřiště v sousedství dříve vybudovaného víceúčelového hřiště, známého ve městě spíš jako “klec” a v dalším roce se dočkala dalšího úseku již zmiňovaná cyklostezka.
A poslední volební období (tedy z dnešního pohledu vlastně již předposlední)? V těchto čtyřech letech, od roku 2014 do 2018 jsme ve městě získali možnost zabruslit si na zbrusu novém zimní stadionu, který po prvním roce a první fázi stavby v zimním období sloužil jako nekryté kluziště. I to mělo svoje kouzlo, ale jeho současná definitivní podoba, kterou zimní stadion - nebo chceme-li multifunkční sportovní hala - dostala v následujícím roce, umožňuje sportovní vyžití místních i tréninky hokejových klubů po mnohem delší časový úsek v roce. V létě je navíc možné ledový povrch vyměnit za plochu, vhodnou i pro další sporty.
A abychom nezapomněli: při procházce v parku u Podměstského rybníku si můžete prakticky kdykoliv všimnout dětí i dospělých, kteří aktivně využívají workoutové hřiště.
To jsou všechno ale “jen” investice. Nesmíme zapomínat také na průběžnou podporu sportovců a jejich klubů. Bylo to samozřejmostí v minulých volebních obdobích a musí to být samozřejmostí vždy.
Ještě se může zdát, že se za doby “vlády” ČSSD s nezávislými ve městě vlastně nic nedělo, že nebyl poskytován prostor pro rozvoj dětí i dospělých? Příště se můžeme ohlédnout například za proměnou čáslavského školství v prvních osmnácti letech tohoto století.