V pondělí 3. dubna se na Nové scéně Dusíkova divadla v mimořádném termínu uskutečnilo zasedání zastupitelstva města s jediným bodem, kterým byla problematika dalšího postupu ve věci skládky a jejího rozšiřování. Po více než tříhodinové diskusi, na níž padaly argumenty pro i proti pokračování ve spolupráci se společností AVE a případně za jakých podmínek, bylo přijato usnesení, které tyto podmínky specifikuje.
Mimo jiné z nich plyne požadavek města na garanci ročního 30 milionovového příjmu od zmiňované společnosti do roku 2030 a 16 milionů v následujících letech, budoucí nutnost odklonit dopravu v souvislosti se skládkou nejprve na neveřejnou komunikaci mimo obydlenou zónu a dále po nově vybudovaném západním obchvatu mětsta, s jehož výstavbou bude společnost nápomocna. Tato podmínka přispěje k výraznému snížení zatížení města zvláště nákladní dopravou.
Další finanční prostředky ve výši 5 milionů korun ročně mají být určeny na provoz a rozvoj zdejší nemocnice a 400 tisíc korun na rozvoj sportu a kultury ve městě.
Dále si zastupitelstvo města vymínilo vyřazení provozu na výrobu paliva (PEVO) z plánů AVE pro čáslavskou skládku a snížení firmou původně plánované kapacity recyklace stavebního odpadu na polovinu. Také tyto body jsou v usnesení města zaneseny z důvodu ochrany města a jeho obyvatel před zvýšeným dopravním provozem a prašností.
Čáslavská skládka je od svého počátku skládkou nebezpečného odpadu a není divu, že mají mnozí z tohoto faktu obavy. Proto rada města i zastupitelé považují za nesmírně důležitou podmínku, že se do našeho města ani po roce 2030 nebude navážet více, než 37 % takového odpadu, což je oproti 90 %, o nichž psala před jednáním opozice, diametrální rozdíl.
Zastupitelstvo města se k tomuto kroku rozhodlo po dlouhých diskusích a v neposlední řadě také v souladu s dokumentem, vypracovaným PhDr. Vrbovou, která ve svém výstupu nabízí jak možnost vybudování vlastního odpadového hospodářství, tak ale i variantu přepracování a upravení stávající smlouvy se společností AVE.